Культура

«Водний» пасаж в центрі Амстердама

В Амстердамі відкрився пасаж, який сміливо претендує на звання нової міської пам’ятки. Його дизайн розповідає про місто, його історію, культуру та традиції.

Шестерінки від велосипедів, райдужні розводи на поверхні води, річкові жителі і дерев’яні кломпи — весь цей дивовижний набір прикрашає заново оформлений торговий пасаж, що виходить на центральну міську площу Дам. Його автори — голландські художники Арно Коен, Ірис Роскам (Arno & Iris) і творець знаменитих фантастичних люстр Ханс ван Бентем.

ams3

ams7

Назва пасажу Amsterdam Oersoep дослівно перекладається як «первинний бульйон». Це біологічний термін, що позначає змішання бактерій, з яких народилося життя на Землі. Тому простіше його переводити як «Амстердам: походження видів».

«Ми хотіли створити в Амстердамі ще одну знакову визначну пам’ятку. Сподіваємося, що тепер Amsterdam Oersoep встане в один ряд з Рейксмузеєм і Музеєм Ван Гога», — діляться амбіціями творці проекту.

Автори проекту не пошкодували художніх і декоративних прийомів: тут і мозаїки, і підлоги-терраццо, і розкішні золочені люстри, і дзеркала з гравіюванням — все дуже яскраво, помітно й багатослівно.

ams4

ams6

За допомогою незвичайних елементів декору автори розповідають про Амстердамі, його багатство історії, культури та традиціях. Художники вибрали очевидні символи міста: міські канали, велосипеди, мешканці річкових вод, роботи Рембрандта і Ван Гога.

Склепінчаста стеля, що переливається веселкою, прикрашена мозаїкою від Bisazza (всього їй покрито 450 м² з 1 млн 150 тисяч фрагментів). Вона імітує мерехтливу водну гладь, в якій відображаються різні предмети.

ams5

ams9

Стіни оздоблені плиткою ручної роботи з позолоченими символами і прикрашені дзеркалами з гравіюванням, на якій у фантастичній манері розказано про життя на каналах Амстердама. Підлоги зроблені в техніці італійського терраццо і нагадують за малюнком розкопки: пісок, з якого визирають різні артефакти — мозаїчні якорі, латунні деталі шестерень, морські раковини, трилобіти.

Сім сяючих люстр спільно з Арно Коененом і Ірис Роскам створив Ханс ван Бентем — голландський «король люстр», знаменитий своїми кришталевими світильниками всіляких форм. Золочені люстри виконані з уламків старих велосипедів — рулів, шестерень і ліхтарів, і виглядають вони по-справжньому розкішно і дотепно.

Стіни прикрашають вітражні світильники у вигляді різних предметів, що асоціюються з Амстердамом: дерев’яні кломпи, парасольки, ріжки з морозивом.

ams8

Для тих, хто запасся пляшкою, працює питний фонтан, зроблений у вигляді великої риби. Самі художники жартома назвали його «еліксиром толерантності».

Адреса: Waalbandijk 14D