LIFE

Причини масового вимирання тварин на Землі

Фахівці з Китаю і США прийшли до висновку, що виверження вулканів стали причиною наймасовішого вимирання на Землі. Масове пермське вимирання, в результаті якого загинуло 95% живих організмів Землі, відбулося близько 252 мільйонів років тому.

Палеонтологи з Університету Цинциннаті (США) і Китайського університету геології заявили, що знайшли докази сплеску вмісту ртуті в атмосфері в цей період часу. За словами вчених, це доводить, що виверження вулканів стало причиною глобальної катастрофи.

vulcano2

Виверження призвели до спалахів величезних покладів вугілля, випустивши отруйні пари ртуті високо в атмосферу. У повітря піднялося до трьох мільйонів кубічних кілометрів попелу. Разом з опадами ртуть потрапила на поверхню Землі і в морські відкладення. Для порівняння: виверження вулкана Сент-Хеленс на північному заході США в 1980 році викинуло в атмосферу всього один кубічний кілометр попелу, який поширився на сотні кілометрів від епіцентру.

Навіть в Оклахомі в центральній частині США попіл падав на лобове скло автомобілів. Для датування порід, в яких була виявлена ртуть, вчені використовували скам’янілі зуби вимерлих конодонтів — тварин, зовні схожих на сучасних вугрів.

За словами авторів дослідження, в результаті вивержень в повітря потрапили парникові гази і інші речовини, що нагріли планету в середньому на 10 градусів за Цельсієм. Глобальне потепління, спровоковане виверженням, могло спровокувати масове вимирання, а кислотні дощі і токсини, які потрапили в навколишнє середовище погіршили ситуацію.