Культура

1,2 млн людей по всьому світу вчать мову Гри престолів

Разом з фінальним епізодом восьмого й останнього сезону «Гри престолів» закінчилася і боротьба за залізний трон. Однак, як пише швейцарське видання Neue Zürcher Zeitung , фанатам не варто прощатися зі світом цього успішного серіалу: за мотивами серії фентезі-романів «Пісня льоду і вогню» письменника Джорджа Р. Р. Мартіна планується зняти кілька спін-оффів, а найвідданіші фанати можуть навіть вивчити мови, створені спеціально для «Гри престолів».

Курс по вивченню так званого високої валерійського мови, на якій в серіалі серед інших говорить Дейенеріс Таргаріен, пропонує платформа з вивчення іноземних мов Duolingo. За даними CNN, учасниками цього курсу стали вже 1,2 млн осіб по всьому світу, передає журналіст Джан Андреа Марті.

«Високу валерійську мову створив для серіалу американський лінгвіст і письменник Девід Дж. Петерсон, який придумав вже 50 вигаданих мов. Для цього він взяв окремі слова з книг Мартіна і створив відповідні для них граматичні структури, фрази і додаткові слова. У самих виданих на сьогоднішній день романах міститься мало слів з високої валерійської мови. Серед них — відомі з серіалу фрази «валар моргуліс» ( «всі люди повинні померти»), «валар дохаеріс» ( «всі люди повинні служити») і «дракаріс» ( «драконівське полум’я»)».

deyneris2

Схожим чином Петерсон створив і дотракійську мову, яка також зустрічається в романі Мартіна. За місяць Петерсон написав 300-сторінковий звід правил дотракійської мови. Сьогодні валерійська мова налічує близько 2 тис. Офіційних слів, а дотракійська і зовсім близько 4 тис. слів, відзначає видання.

«Щоб допомогти акторам» Гри престолів «правильно вимовляти тексти на валерійській або дотракійській мовах, Петерсон записав аудіоверсію кожного рядка. Таким чином, у акторів був зразок, на який вони могли орієнтуватися, — пише Марті. — Для Петерсона в серіалі є навіть явний фаворит — актор, який краще за інших інтерпретує вигадану мову. «Джейкоб Андерсон (який зіграв Сірого Хробака) — кращий виконавець вигаданої мови, якого я коли-небудь бачив», — сказав він в інтерв’ю з CNN».

«Те, що вигадані мови з серіалів, користуються такою популярністю серед фанатів і глядачів, — не нове явище, — зазначає видання. — З розвитком інтернету у вигаданих мов стає все більше шанувальників». Зокрема, однією з найбільш відомих штучних мов є Клінгонська мова, створена для всесвіту серіалу «Зоряний шлях». Його творець Марк Окранд досі регулярно публікує нові слова. Популярністю користуються також мова ельфів з «Володаря перснів» Дж. Р. Р. Толкіна, а також мова Наві з блокбастера «Аватар» 2009 року.

За словами Петерсона, вивчення вигаданої мови несе мало практичної користі для повсякденного життя, але, тим не менше, дає переваги, аналогічні вивченню звичайних мов. «Той, хто вивчає вигадану мову, в цілому покращує свої здібності до вивчення іноземної мови», — передає Neue Zürcher Zeitung слова письменника.