LIFE

Коріум або ядерна лава

На фотографії з-під підлоги немов виріс велитенський гриб, а люди поряд в касках начебто працюють поруч. Ви бачите найбільше скупчення самої токсичної речовини у світі. Це коріум (рос. кориум) або ядерна лава.

corium

На фото: Артур Корнєєв, заст. директора об’єкта «Укриття» на Чорнобильській АЕС, вивчає ядерну лаву (так звану «слонячу ногу»), Чорнобиль, 1996.

Протягом днів і тижнів після аварії на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня 1986 року просто зайти в приміщення з такою купою радіоактивного матеріалу (її похмуро прозвали «слоняча нога») означало вірну смерть через кілька хвилин. Навіть десять років потому, коли була зроблена ця фотографія у 1996-му, через радіацію фотоплівка поводилася дивно, що проявилося в характерній зернистій структурі. Людина на фото, Артур Корнєєв (Артур Корнеев), швидше за все, відвідував це приміщення частіше, ніж хто-небудь інший, так що піддався, мабуть, максимальної дозі радіації.

corium2
На фото: Коріум випливає як лава з клапана системи паророзподілу

Коріум формувався за межами науково-дослідних лабораторій мінімум п’ять разів. Одного разу коріум сформувався на реакторі Three Mile Island в Пенсільванії в 1979 році, один раз в Чорнобилі і три рази при розплавленні реактора в Фукусімі в 2011 році. Дослідження субстанції показало, зокрема, що полив водою після формування коріуму в реальності перешкоджає розпаду деяких елементів і утворення більш небезпечних ізотопів. З п’яти випадків формування коріуму тільки в Чорнобилі ядерна лава змогла вирватися за межі реактора. Без системи охолодження радіоактивна маса повзла по енергоблоку протягом тижня після аварії, вбираючи в себе розплавлений бетон і пісок, які перемішувалися з молекулами урану (паливо) і цирконію (покриття). Ця отруйна лава текла вниз, в результаті розплавивши підлогу будівлі.

Теги:
кто такой Артур Корнеев
Артур Корнеев ЧАЭС
Артур Корнеев Чернобыль